Свою першу недитячу книжку я прочитала на канікулах у третьому класі, це була Джен Ейр Шарлотти Бронте. Не зовсім розумію, як вона потрапила мені до рук, але два дні мого життя були присвячені саме їй. Це був момент, коли я перестала читати казки всіх народів світу, і перейшла у неповторний світ романістики. Читала я весь час і всюди, книги були та, напевно, і залишаються, моїми найкращими друзями. Півліта я якось навіть провела у читальному залі дитячої бібліотеки з зовсім недитячими книжками, бо Айзека Азімова додому не давали :) А пам’ ятаєте ці списки читання на літо, що вручали всім нам наприкінці травня? Це був справжній виклик для мене! Якщо якийсь пункт залишався невиконаним, то тільки тому, що цей екземпляр неможливо було знайти. Кожен розважається як може)

Processed with VSCOcam with f2 preset

Книги є різні. На жаль, є й пусті, від яких все чекаєш, чекаєш, ось воно, зараз буде, от тут, а ні, знову якась вода. Такі книги я навчилась закривати, ховати, викидати, щоб не витрачати на них свій час. Потрібно навчитись читати якісну літературу, а не просто читати, бо зараз це модно/корисно/треба.

Тому сьогодні хочу розказати вам про декілька творів, після прочитання яких ви станете іншими людьми. З новими переконаннями, міркуваннями, цінностями. Більшість з них – найкращі надбання світової літератури, про які вам може бути відомо. До кожної книги додаю декілька цитат, які в більшій чи меншій мірі передають її суть. Насолоджуйтесь!

Processed with VSCOcam with f2 preset

1. Айн Ренд “Атлант розправив плечі”

Ви дійсно думаєте, ніби ми хочемо, щоб ці закони дотримувалися? – Почав доктор Ферріс. – Ми хочемо, щоб їх порушували. Ви б краще усвідомили: ви маєте справу не з групою бойскаутів, і час красивих вчинків минув. За нами сила, і ми це знаємо. Ваші друзі – паїньки, а нам відомий справжній стан речей, і вам слід бути розумнішими. Вкрай складно управляти невинними людьми. Єдина влада, яку має уряд – сила, здатна зламати злочинний елемент. Ну, а якщо злочинців недостатньо, потрібно їх створювати. Приймається така кількість законів, що людині неможливо існувати, не порушуючи їх. Кому потрібна нація, що складається суцільно з законослухняних громадян? Яка від неї користь? А ось видайте закони, які не можна ні дотримуватися, ні здійснювати життя, ні об’єктивно трактувати, і ви отримаєте націю порушників, а значить, зможете заробити на злочинах.

Свята повинні бути тільки у тих, кому є що святкувати.

- Чому ж, можу, – відповів Мідас Малліган, коли його запитали, чи може він назвати людину більш жахливу, ніж та, чиєму серцю невідома жалість. – Людина, яка користується жалем до себе як зброєю.

2. Айн Ренд “Джерело”

.. чому Вас повинно турбувати, що їм подобається?
- Треба зважати на людей.
- Хіба ви не знаєте, що більша частина людей бере, що дають, і не має ні про що власної думки? Ви хочете керуватися їх уявленнями про те, що вам належить думати, чи своїми власними судженнями?

Послухай будь-якого пророка і, якщо він говорить про жертовність, тікай. Тікай як від чуми. Потрібно тільки зрозуміти, що там, де жертвують, завжди є хтось, хтоо збирає пожертву. Де служба, там і шукай того, кого обслуговують. Людина, що віщає про жертовність, говорить про рабів і господарів. І підрозуміває, що сама буде господарем.

Свобода погоджуватись чи ні – основа істинно вільного суспільства.

3. Олдос Хакслі “Цей чудовий новий світ”

Очевидно, що новий тоталітаризм зовсім не зобов’язаний бути схожим на старий. Управління за допомогою кийків та розстрілів, штучно створеного голоду, масового ув’язнення в тюрми і масових депортацій є не просто нелюдським (ніхто тепер особливо не піклується про людяність), але і явно неефективним, а в наше століття передової техніки неефективність, непродуктивність – це гріх перед святим Духом. У тоталітарній державі, по-справжньому ефективній, всемогутня когорта політичних босів і підпорядкована їм армія адміністраторів будуть правити населенням, що складається з рабів, яких не треба примушувати, бо вони люблять своє рабство.

Але оскільки закони встановлюю я, то я можу і порушувати їх. Причому безкарно.

Ми не хочемо змін. Всяка зміна – загроза для стабільності.

4. Джордж Орвел “1984″

Маси ніколи не повстають самі по собі і ніколи не повстають тільки тому, що вони пригноблені. Більше того, вони навіть не усвідомлюють, що пригноблені, поки їм не дали можливості порівнювати.

Коли любиш когось, ти його любиш, і, якщо нічого більше не можеш йому дати, ти все-таки даєш йому любов.

Свобода – це можливість сказати, що два на два – чотири. Якщо дозволено це, все інше звідси випливає.

Якщо партія може запустити руку в минуле і сказати про ту чи іншу подію, що її ніколи й не було, – це страшніше, ніж катування або смерть.

Processed with VSCOcam with f2 preset

5. Роберт Хайнлайн “Чужинець в чужій країні”

Що б я не говорив, вони продовжували думати про Бога як про когось зовнішнього, хто жадає притиснути до грудей кожного недоумкуватого ідіота і забезпечити йому безбідне існування. Точку зору, що вони самі повинні піклуватися про себе … що біди, які вони терплять, це результат їх власних вчинків … вони не можуть або не бажають приймати.

- Нагадай мені, – звелів Джубал, – написати статтю про пристрасть до читання новин. Суть буде в тому, що більшість неврозів походять від нездорової звички занурюватися в нещастя п’яти мільярдів абсолютно чужих людей.

Ти ніяк не можеш опинитися у мене в боргу, тому що я ніколи не роблю те, що мені невигідно. До речі, інші теж не роблять, але я, на відміну від багатьох, ще й усвідомлюю це.

6. Айзек Азімов “Двохсотлітня людина”

Відповідальність – не такий вже тяжкий тягар.

Бути вільним може тільки той, хто хоче свободи.

Стільки років пройшло, а Ви все ще намагаєтеся знайти до людей логічний підхід. Бідний Ендрю.

7. Е. Бульвер-Літтон “Кенелм Чілінглі. Пригоди та погляди на життя”

Чудова справа спілкуватись з великими людьми – підсвідомо переймаєш їх спосіб мислення.

І без кохання можна бути хорошою людиною, але навряд чи можна стати щасливою.

Майбутнє ніколи не буває радісним для тих, чий погляд спрямований на темну сторону життя.

8. Еріх Марія Ремарк “Тріумфальна арка”

Адже при всій вашій релігійності ви куди більш вороже ставитеся до мене, ніж я, пропащий безбожник, до вас.

Ні, – швидко сказав він. – Тільки не це. Залишитися друзями? Розпалити маленьке багаття на застиглій лаві мертвих почуттів? Ні, це не для нас з тобою. Так буває тільки після маленьких інтрижок, та й то виходить досить фальшиво. Любов не плямують дружбою. Кінець є кінець.

Жодна людина не може стати більш чужою, ніж та, яку ти колись любив.

Все минає – це найвеличніша істина на світі.

9. Решат Нурі Гюнкетін “Чаликушу”

Якщо п’ятнадцять днів у місяці темні, похмурі, то решта п’ятнадцять – світлі, сонячні.

Істинна молодість – молодість душі.

Іноді в нас живе мрія занадто прекрасна, щоб здаватися здійсненною.

10. Рей Бредбері “Марсіанські хроніки”

У нас, землян, є дар руйнувати велике і прекрасне. Якщо ми не відкрили сосисочну в Єгипті серед руїн Карнакського храму, то лише тому, що вони лежать на відшибі й там не розвернеш комерцію.

Коли життя хороше, сперечатись про нього нема чого.

Наука в кінцевому рахунку – дослідження дива, яке ми не в силах пояснити, а мистецтво – тлумачення цього дива.